Tržby skupiny DEK mířily v roce 2018 k hranici 20 miliard korun, otevíraly se nové prodejny, do skupiny také přibyly nové akvizice – loni například skupina vstoupila do technologické společnosti ÚRS Praha, která je lídrem českého trhu v oceňování staveb. DEK dává v současnosti práci více než dvěma a půl tisícům lidí. Do DEK a.s. patří v současnosti téměř 20 společností, největší z nich jsou Stavebniny DEK a.s., které byly založeny v roce 1993 a s obratem více než 14,4 mld. Kč jsou jasnou jedničkou na trhu stavebnin v České republice.

Vít Kutnar, zakladatel největších českých Stavebnin DEK se svými plány a potřebou dalšího růstu skupiny netají, naopak. Skupina má podle něj skvělý koncept a náskok a chce jej přetavit v jasnou tržní pozici. Investuje do digitalizace, ve které je české stavebnictví obecně oproti jiným sektorům pozadu, ale nepodceňuje ani spolehlivý „hardware“, který jeho stavebninám dodává v podobě svých ocelových konstrukcí společnost LLENTAB.  V posledních letech vyrostlo v rámci sítě Stavebnin DEK téměř 20 objektů (vybrané projekty naleznete zde), na nichž se LLENTAB jako dodavatel podílel. O velmi úzké a dobré kooperaci svědčí i intenzita výstavby, která právě probíhá nebo která je zatím ve fázi přípravy a čítá téměř dalších 10 projektů. Požádali jsme p. Víta Kutnara o krátký rozhovor o jeho plánech, vizích a dosavadních zkušenostech.

Vaše síť Stavebnin DEK čítá více než 120 prodejen s unikátním systémem odbavení zákazníků, širokou nabídkou služeb a profesionálním technickým poradenstvím. Loni jste také otevřeli šest nových prodejen s obchodním systémem „one-stop-shop“, (obsloužení zákazníka na jednom místě), v němž je vaše firma celosvětově průkopníkem. Je pro vás zvyšování kvality služeb základním rozvojovým směrem nebo plánujete i další rozšíření sítě poboček, například v menších městech?

Plánujeme rozvíjet oba dva směry. Pro úspěch v našem oboru je klíčová dostupnost i kvalita servisu. Naši zákazníci staví po celé České i Slovenské republice, a tak jim musíme být na blízku, ale to samo o sobě nestačí. Chceme, aby byl nákup pozitivním zážitkem na každé naší pobočce. Naším největším konkurentem jsou malé lokální stavebniny.

Předloni jste získali jedničku na trhu v distribuci elektroinstalačního materiálu – firmu Argos Elektro, loni do vaší skupiny vstoupila technologická společnost ÚRS Praha. Máte podobně velkou akvizici připravenou i pro nejbližší období?

V letošním roce se chceme rozvíjet spíše organicky. Další větší akvizice nelze vyloučit, ale nejsou moc pravděpodobné. Naše úsilí nyní investujeme do integrace získaných společností a do udržení kvality servisu při našem současném růstu.

Slovenské Stavebniny DEK s.r.o. jsou  z hlediska tržeb třetí nejvýznamnější společností vaší skupiny. Na Slovensku je zatím DEK na trhu stavebnin dvojkou, i když v některých regionech drží, minimálně v povědomí zákazníků, prvenství. Jaké jsou tady vaše plány?

Plány máme podobné jako v Čechách. Poskytovat kvalitní servis našim zákazníkům, inovovat, přicházet na trh s atraktivní nabídkou a servisem a postupně se rozvíjet a zvyšovat naši penetraci trhu. I když jsme dvojka, tak se nám na Slovensku daří výborně.

Kromě malo- a velkoobchodu máte ve skupině i výrobní firmy, silné postavení má v segmentu projekčních prací a zkušeben vaše společnosti DEKPROJEKT. Široká veřejnost zná zase dodavatele typových projektů rodinných domů, společnost G SERVIS CZ. Tato oblast je hodně spojená s kvalitou lidí a jejich profesními znalostmi. Jak řešíte současný nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu?

Každá doba přináší příležitosti a výzvy, které se musí překonat. V současnosti je vysoká poptávka po službách a naopak nedostatek zkušených kvalitních pracovníků. Máme velikou výhodu, že díky naší aktivitě a přístupu jsme ve většině oborů, kde působíme, jasným lídrem trhu. Realizujeme opravdu zajímavé projekty, práce u nás má smysl a v případě úspěchu může mít vliv na celý trh. Kolegové jsou pro mě víc partneři než zaměstnanci a v průzkumech i v realitě jsme výrazně nejlépe platící zaměstnavatel v oboru. Ve výsledku to znamená, že i při více než 20% růstu výkonů ročně je u nás situace v této oblasti celkem klidná a stabilizovaná.

 ÚRS CZ je nejmladším členem skupiny DEK a nás zajímá v souvislosti s vaší silnou podporou digitalizace. Co ÚRS chystá ve vývoji nástrojů pro podporu BIM metodiky řízení staveb?

Jsem přesvědčený, že „BIM“ se prosadí a reálně přinese úspory až ve chvíli, kdy bude opravdu šetřit čas a náklady projektantům, realizačním firmám i investorům. V současnosti jsou projekty udělané podle BIM vždy dražší a přínos je pro mě sporný. Problém je v tom, že BIM je mimo jiné o sdílení informací a těch informací potřebných pro jeden, byť malý projekt, je obrovské množství. Někdo je musí do projektu zadat a musí být správné a aktuální, jinak se s nimi nedá v další fázi projektu pracovat. Kolegové z DEKu, DEKPROJEKTu, ÚRSu a KROSu společně vyvinuli řešení, které má velký potenciál začít úspory realizovat. Vloží-li nyní do svého projektu projektant konstrukci ze Stavební knihovny DEK, má nejenom garanci, že je navržena technicky správně, z dostupných materiálů, a že bude v daném řešení opravdu fungovat, ale také, že s ní současně do projektu vkládá informace, které bude následně potřebovat pro tepelně-technické, akustické, požární a další výpočty. Nebude-li konstrukci měnit, může navíc převzít i výsledky našich výpočtů velkého množství zkoušek. Z takového projektu půjde snadno vytvořit i rozpočet a harmonogram výstavby pomocí BIM stavební platformy DEK a následně celou realizaci sledovat, řídit a kontrolovat. Od letošního roku náš rozpočtovací software KROS obousměrně komunikuje s modelem budovy a například záměny materiálů a konstrukcí ihned promítá do projektu i do rozpočtu včetně všech potřebných informací.

 

Jak jsme na tom s podporou BIM ve srovnání s našimi sousedy a dalšími evropskými státy?

DEK je členem EUROMATU, sdružení největších evropských obchodníků se stavebním materiálem. Scházíme se čtyřikrát ročně a diskutujeme o oboru a sdílíme zkušenosti z jednotlivých zemí. Vidím tam, že nejsme ani vepředu ani pozadu. To, co se oficiálně prezentuje na konferencích, mívá k realitě často hodně daleko. Všichni jsme na tom podobně, protože ještě nevzniklo řešení, které by bylo obecně akceptované a opravdu přinášelo úspory. V Čechách spíš vidím problém v tom, že se náš stát snaží regulovat „BIM“ ještě před tím, než něco reálného na trhu vzniklo. Na trhu ještě není ani jedno široce akceptované a použitelné řešení a komise se již schází a vymýšlí, jaké řešení bude to správné. Přijde mi, že to odporuje základním principům evoluce v demokratickém zřízení a tržnímu prostředí. Šance na to, aby státní úřad vymyslel funkční řešení, které přinese reálné úspory a bude efektivní, podle mě není příliš vysoká.

Říkáte, že vašimi zákazníky jsou lidé, kteří vědí, co chtějí. Z našeho pohledu to vypadá, že i vaši lidé přesně vědí, co při nákupu od vašich dodavatelů žádat a chtít. Zajímá nás to zejména v oblasti dodávek ocelových konstrukcí LLENTAB – když jsme připravovali tento rozhovor, zjistili jsme, že za dobu naší spolupráce už bylo na území České a Slovenské republiky realizováno téměř 20 objektů a cca dalších deset je ve výstavbě nebo ve fázi projektování. Co je pro vás při spolupráci s dodavateli klíčovým argumentem pro navázání spolupráce a podmínky pro její udržení? 

Je jedno, jestli si stavíme pobočku sami pro sebe, anebo nakupujeme materiál pro naše zákazníky. Vždycky klademe veliký důraz na serióznost a stabilitu dodavatele, kvalitu materiálů a konstrukcí a dobrý poměr mezi pořizovací cenou a tím, jak kvalitní konstrukci za ni získáme. Stavíme na 50 a více let, neděláme jednorázové obchody.