Menu stránky: Úvodní technické informace | Typy konstrukcí hal
Typy sloupů | Vazníky | Vaznice | Napojení sloup – vazník | Paždíky | Kotvení do základů | Konstrukce štítu
Požární odolnost | Neizolované opláštění | Izolované stěny | Izolované střechy | Fotovoltaické panely | Patra | Příklady hal | Vzorníky barev
Technické informace o ocelových konstrukcích a halách LLENTAB
LLENTAB dodává konstrukce a budovy různých velikostí, konstrukčních systémů, střešních sklonů, typů opláštění, požárních odolností a barevných kombinací. Unikátní systém ocelových montovaných hal LLENTAB zdokonalujeme od roku 1972. Trvalé hledání prvotřídních technických řešení a budování projekčních a výrobních kapacit nás činí jedním z předních projektantů, výrobců a dodavatelů ocelových hal a budov v Evropě.
Šroubované spoje umožňují rychlou montáž konstrukcí a v případě potřeby také snadnou demontáž. Využíváme šrouby třídy 8.8 (obvykle o průměru M12 nebo M16). Otvory pro šrouby jsou raženy přímo na výrobních linkách, které každý profil také jednoznačně označí. Obojí zajišťuje rychlou a efektivní montáž konstrukce i opláštění stavby.
Neomezenou velikost budov, dlouhodobou životnost, korozní ochranu, mechanickou odolnost konstrukce a nízkou spotřebu oceli zajišťují profily vyráběné za studena z kontinuálně žárově zinkované vysokopevnostní oceli na špičkových výrobních linkách. Všechny profily o síle materiálu 1,5 až 7 mm vyrábíme ze svitků kontinuálním rolováním nebo ohýbáním na ohraňovacích lisech. Ocel není žárově zinkována ponorem, ale kontinuálně, kdy vzniká čistá fáze zinku. Takto žárově zinkovaná ocel má zachovánu formovatelnost bez rizika praskání ochranného povlaku a tím delší životnost ocelové montované haly. Profily o síle materiálu do 2 mm jsou chráněny vrstvou zinku Z275 (275 g/m2). Od 2,5 mm je standardní zinkování Z450 (450 g/m2).
Základní tvary profilů LLENTAB jsou Z-profily (pro vaznice a paždíky), C-profily (pro sloupy, příhrady, části rámů), H-profily (pro horní a spodní pásnici příhradové konstrukce). Ve všech profilech jsou při výrobě vyraženy otvory pro přesnou montáž konstrukce a opláštění haly.
Konstrukce jsou řešeny jako rámy s příhradovou příčlí, určující tvar střechy. Sloupy jsou navrhovány jako členěné prvky s rámovými spojkami nebo jako příhradové sloupy. Příhradové vazníky jsou sestaveny z C-profilů a H-profilů. Staticky jsou rámy uvažovány jako dvojkloubové, případně vetknuté rámy nebo kloubově uložené střešní vazníky na vetknutých sloupech.
Veškeré konstrukce jsou navrhovány podle konkrétních požadavků klienta (rozměry, opláštění, zatížení, výplně otvorů, …). LLENTAB využívá modulární systém půdorysných rozměrů s krokem 300 mm. Tento krok má vliv na návaznost sekundární konstrukce, na příslušenství a na standardní detaily. Jsme schopni vyhovět zcela individuálním požadavkům klienta.
Optimální rozmístění rámů a návrh konstrukce haly již počítají v úvahách s vazbou na zatížení v návaznosti na typy opláštění a na specifické požadavky na konstrukci haly. V technickém oddělení společnosti LLENTAB vám rádi zdarma připravíme základní výkresy konstrukce pro další zpracování projektové dokumentace.
V označení typu haly je stručná charakteristika konstrukce:
Tvar střechy:
S – sedlová, P – pultová, MS – hala s více hřebeny
Sklon střechy:
od 1° po 21° od vodorovné roviny, či na míru.
Sklon dolního pasu:
H – horizontální, P – paralelní se sklonem střechy nebo jiný od 1° po 21°
Označení typu sloupu:
R – 2xC-profil, F – příhradový – viz. typy sloupů
Počet vnitřních sloupů (jsou-li).
Umíme rozpony přes 70 metrů bez vnitřních sloupů.
Typy sloupů
Na standardní sloupy jsou používány C-profily a ocelové spojky s předraženými otvory a žárovým zinkováním 450 g/m2.
Z-profily stěnových paždíků mají zinkování 450 g/m2 nebo 275 g/m2. Pozinkované montážní šrouby jsou třídy 8.8.
Jednoduchý I/H sloup
Použití především pro haly s jeřábovými dráhami.
Svařované styčníky.
Ocelové sloupy ze zatepla válcovaných profilů.
Povrchová úprava nátěrem v barvě RAL.
Železobetonový sloup
Použití při přímém požadavku stavebníka nebo projektu nebo dalších okolnostech stavby.
Připojení střešní konstrukce na sloup pomocí předem zabetonovaných ocelových desek.
Napojení sekundárních konstrukcí pomocí předem zabetonovaných ocelových desek.
Vazníky jsou primární nosná konstrukce střechy haly. Prvky vazníků tvoří horní a spodní pas, které jsou spojeny diagonálami. Pasy jsou nejčastěji z profilů tvaru „omega”, případně z dvojice C-profilů. Diagonály jsou z jednoho C-profilu. Pasy mohou být v různých sklonech. Sklon horního pasu určuje výsledný sklon střechy.
Vaznice jsou sekundární nosná konstrukce střechy haly kotvená na vazníky. Jsou to nosníky, které přenášejí svislé zatížení větrem ze střešního opláštění. Vaznice jsou obvykle navrženy jako spojité nosníky a jsou také součástí střešního ztužení a stabilizují horní pas vazníků proti vybočení. Nejčastěji se pro vaznice používají profily tvaru Z.
Paždíky jsou sekundární nosná konstrukce stěny haly kotvená na sloupy. Jsou to horizontální nosníky, které přenášejí vodorovné zatížení větrem ze stěnového opláštění z panelů nebo plechů. Paždíky jsou obvykle navrženy jako spojité nosníky. Zatížení vlastní hmotností opláštění je přenášeno do základového nebo soklového prahu. Paždíky jsou nejčastěji z profilů tvaru Z nebo C.
1: Základy
2: Hlavní nosný sloup, žárově zinkovaný (450 g/m2), předražené otvory.
3: Spojky
4: Pozinkované montážní šrouby třídy 8.8 s podložkou a maticí
5: Chemické kotvy nebo zabetonované kotvy
6: Patní deska navařená na sloup
Konstrukce štítové stěny
Štítové stěny mohou být navrženy jako nosné štíty, které přenášejí také svislé zatížení od střechy, nebo jako štíty nenosné (tzv. štítová stěna pod přesahem střechy).
Způsoby zajištění požární ochrany
Požadovaná požární odolnost konstrukce je zajištěna ochranou konstrukce nebo výpočtem podle eurokódů. Samozřejmě všem našim klientům přejeme, aby požár nikdy nezažili. Ale při více než 1500 realizacích je pochopitelné, že máme zkušenost i s požárem haly. Můžete si přečíst případovou studii z požáru výrobní linky našeho věrného dlouholetého klienta či článek o protipožárním řešení LLENTAB.
Neizolované opláštění
Neizolovaný střešní plášť LLENTAB typ 0 zajišťuje vysokou odolnost proti zatékání díky předem přesně vyraženým montážním otvorům v trapézovém plechu a vaznicích. Na vaznicích Z-profilu jsou přišroubovány trapézové plechy TP46 se základní povrchovou úpravou pozinkováním a konečnou povrchovou úpravou polyesterovým lakem v barevném provedení podle standardů, nebo individuálních požadavků klienta. Vnitřní strana plechu je pokryta vrstvou pro redukci kondenzace, proti odkapávání sražených par .
Neizolované stěnové opláštění LLENTAB typ 0 je ve standardním provedení tvořeno paždíky Z-profilu a vlastní opláštění je tvořeno trapézovým plechem VP45 (alternativně IP18) se shodnou povrchovou úpravou jako u střešních plechů.
Pokud se změní Vaše potřeby, je možné dodatečné zateplení.
Izolace stěn
Nabízíme řadu standardních typů izolace obálky budovy proti chladu nebo teplu (zejména chlazení pro potravinářský průmysl, kde bývá využíváno opláštění z interiérové strany). Můžete si zvolit skládané opláštění nebo sendvičové panely z PUR či minerální vlny v požadované tloušťce. V nabídce máme také profil SINUS.
Jsme připravení realizovat fasádní plášť i z dalších materiálů, přesně podle požadavků investora. V našich referencích naleznete výrazně prosklené stavby jak jsou autosalony, opláštění z CETRISových desek, dřeva a dalších materiálů. Náš český tým se nezalekl ani naprojektování a realizace opláštění spalovny se sjezdovkou na střeše s výškou opláštění 30-40 metrů.
Izolace střechy
Izolace střechy může být řešena sendvičovými panely a skládaným opláštěním.
Fotovoltaické panely
Patra montovaných hal LLENTAB
Příklady kombinací opláštění stěn a střech montovaných ocelových hal LLENTAB
Vzorníky barev
Certifikace CE
Zajištění kvality provádíme v souladu s ISO 9001, EN 1090-1, EN 1090-2, ISO 14001 a českou legislativou. Stavební práce a výroba jsou každoročně kontrolovány podle požadavků normy EN 1090-1. Více o certifikaci.