DŘEVO TRUST, a.s. je dodavatel materiálu pro výrobu nábytku s největší sítí prodejen v ČR a více než dvacetiletou tradicí. Nabízí nejrůznější typy plošných materiálů, hran, nábytkového kování a dalších 20 000 produktů. Jako jediný dodavatel v ČR má skladem všech 228 dekorů laminovaných desek EGGER a to včetně kompletní výrobní kolekce. Jejími hlavními zákazníky jsou výrobci nábytku, stolaři, truhláři a bytoví architekti.

DŘEVOTRUST představuje v portfoliu obchodních partnerů společnosti LLENTAB zákazníka, který představuje kombinaci dlouholetého, tradičního a současně dynamického a náročného zákazníka, který ví, co potřebuje a nekompromisně to také žádá. Společnost postavila za dobu spolupráce řadu svých objektů s využitím pouze ocelových konstrukcí LLENTAB, staví však i haly na bázi hybridních konstrukcí, které v tomto případě kombinují železobetonové sloupy se systémovými profily LLENTAB.

Stereotyp tady ani přes velký počet realizovaných projektů nehrozí, velmi názorně to ostatně ukazují poslední roky spolupráce. Na začátku projektu nového pojetí interní logistiky firmy byly dva hlavní motivátory: umět rychle, bezchybně a bez poškození vyskladnit velké množství materiálu pro zákazníky a zároveň vize společnosti posunout své intralogistické procesy. DŘEVO TRUST se proto rozhodl pro výstavbu nové haly v Lipníku nad Bečvou, kde byla část určená pro skladování desek realizována formou plně automatizovaného skladu. Obdobné řešení se realizuje v Hradci Králové a Plzni.

Na otázky týkající se nejen výstavby nových skladových hal s automatizovaným skladovým systémem, ale i současné pozice a plánů společnosti DŘEVO TRUST, a.s. na trhu v České republice nám odpověděl p. Libor Toman, člen představenstva.

Dřevo Trust - LLENTAB hybridní primární konstrukce

Sektor dřevostavby v posledních letech dynamicky roste, po šoku způsobeném epidemií COVID-19 v prvním čtvrtletí 2020 došlo na konci 3. čtvrtletí loňského roku celosvětově ke skokovému oživení poptávky. Jak se vysoká poptávka, spojená s výrazným růstem cen dřeva a jeho nedostatku, projevila u vás?

Libor Toman: Poptávku po zboží máme obrovskou, a kdybychom měli kapacity navýšené všemi plánovanými automatizovanými sklady, zřejmě ani to by nestačilo. Například prodej luxusních laminovaných desek italského výrobce Saviola jde meziročně nahoru ve stovkách procent, a to je přitom v našem portfoliu značka pro fajnšmekry, kteří ocení výrazné povrchové struktury, italský design a chtějí „ECO Friendly“ produkt ze 100% recyklovaného dřeva.

Automatizace interní logistiky byla doposud výsadou automobilového průmyslu a e-commerce. Vy jste byli mezi prvními, kdo mimo tyto dva dynamické obory vstoupil do světa plného specifických technologií a jejich komunikačních protokolů. Projekt v Lipníku, který by spuštěn v roce 2019, byl v České republice rozsahem vašich potřeb unikátní. Můžete se krátce ohlédnout a zhodnotit jeho provoz a dosavadní fungování?

Libor Toman: Máte pravdu, že něco jiného je stavět automatizovaný sklad na kování, to už ve světě existuje. Ale neslyšeli jsme v Evropě o jiném distributorovi, který by provozoval automatizovaný sklad plošného materiálu. To je opravdu unikátní a zákazníci jsou spokojeni. Vždyť díky automatizaci odpadla ruční manipulace se zbožím a tím i problém s možným poškozením desek. Naopak nově má zákazník možnost si určit pořadí ve kterém chce materiál od nás vyskladnit. Tato služba je zákazníky preferovaná, neboť jim odpadá zbytečná manipulace a tím ušetří čas a peníze.

Jaké jsou plány vaší společnosti do budoucna? Plánujete například expanzi na zahraniční trhy?

Libor Toman: Plánujeme pokračovat ve zlepšování našich služeb zákazníkům, tak jak to dnešní doba předurčuje. V naší pozici musíme být proaktivní a inovativní především v oblasti moderních technologií. Takový je tedy hlavní úkol do blízké budoucnosti.

Za dobu spolupráce realizovala společnost LLENTAB pro firmu už řadu objektů. Jak se spolupráce rodila a proč jste si pro vaše stavby vybrali řešení od firmy LLENTAB?

Libor Toman: Spolupráce vznikla při prvních investicích 2007, a pak už jsme u řešení LLENTAB zůstali. Důvod byl, že ocelové haly jsou levnější, rychlejší a ekologičtější z hlediska výstavby a provozu. S rostoucí velikostí našich hal a požadavky na technologie jsme pro vybrané projekty optimalizovali konstrukční řešení a využili řešení od LLENTABu v podobě kombinace železobetonových sloupů a ocelových vazníků.

Hybridní neboli optimalizované konstrukční řešení mají své opodstatnění pro specifické projekty, přesto stojí trochu bokem zájmu zákazníků, projektantů i dodavatelů konstrukčních řešení. Důvody jsou nabíledni – vyžaduje to úzkou a hladkou spolupráci subjektů a jimi preferovaných technologií, která není vždy snadná a jednoduchá. Jak tuto problematiku vnímáte vy jako investor?

Libor Toman: Pro nás jako pro investora je primárně důležitá funkčnost, a to vše samozřejmě při dodržení všech platných předpisů a norem. Samozřejmě je výhodou, pokud dodavatel konstrukčního řešení je flexibilní a je schopný se přizpůsobit specifikům daného projektu. Tzn. přijít s dodávkou optimální konstrukční varianty. To vše právě LLENTAB splňuje. I když primárně pracuje se svými ocelovými profily, tak v případě potřeby je jejich projektanti umí efektivně zkombinovat např. s železobetonovými sloupy, jak již bylo zmíněno u hal v Lipníku a v Plzni, případně využít i v kombinaci s válcovanými profily, jako tomu bylo např. u vestavby patra v naší hale v Těšíně.

.

DŘEVO TRUST - LLENTAB hybridní primární konstrukce

 Cz0950 DŘEVO TRUST PLZEŇ (skladová hala)
hybridní primární konstrukce s použitím železobetonových sloupů a příhradových a vazníků LLENTAB
DŘEVO TRUST - LLENTAB hybridní primární konstrukce
LLENTAB - externí projektant p. Ticháček

„Kombinaci železobetonových sloupů a ocelové konstrukce jsme u haly zvolili na základě doporučení a konzultace s projektantem firmy LLENTAB Ing. Michalem Přibylem. O podobné skladové hale v Lipníku nad Bečvou, kde je použit stejný konstrukční systém a uvnitř je, podobně jako v Plzni, moderní automatizovaný skladový systém, jsem věděl, ale detaily projektu jsem neznal. Původně měla být plzeňská skladová hala menší a měla být řešena komplet z ocelové konstrukce, ale po zvážení všech specifik, jsme po diskusi s panem Přibylem došli jako k optimálnímu řešení v podobě kombinace nosných železobetonových sloupů a na nich upevněné ocelové konstrukce LLENTAB. Projekt haly byl vzhledem k zaměření naší firmy na menší projekty novou a velmi zajímavou zkušeností a jsem rád, že jsme jej i díky dobré spolupráci s projektanty firmy LLENTAB zvládli ke spokojenosti investora.“

Miroslav Ticháček, Generální projektant a dodavatel spodní stavby projektu Dřevo Trust Plzeň